הברבור השחור

על מטאפורת הברבור השחור שמעתם פעם? במאה ה-17, אנשים לא ראו אי פעם ברבור שחור ולכן הדעה הרווחת המדעית הייתה שאין דבר כזה. לא יתכן וקיימים ברבורים שחורים. עד שכמובן הם הרחיבו אופקים ובום.. הלכה התאוריה והתנפצה תפיסת עולמם. התופעה מצביעה על כך שאנחנו חושבים שישנה רק מציאות אחת אבסולוטית אבל אנחנו בעצם חווים את תפיסת המציאות שלנו, את ההרגלים והציפיות שלנו על סמך כל הידוע לנו ולא באמת כל הקיים. למעשה, לתפיסתנו, כל מה שאנחנו לא מודעים אליו הוא בגדר לא קיים. 

למשל, אנחנו רגילים לחיות בצורה מסוימת. חיים בורגניים בתוך מבני הבטון וצעצועי המתכת שלנו וחושבים שאלו החיים, אלו בני האדם וזו מסגרת כל הקיום וכך יהיה. ובכן, במקביל, בשנים האחרונות ובעיקר כמובן בשנה האחרונה אקסיומות הקיום שלנו מתערערות. אסונות טבע תכופים, שינויי מזג אוויר קיצוניים ובמקביל מערכות חיים שהולכות ומתפוררות בלי שום סיבה הגיונית. מהכלכלה ועד החברה, האנושות פשוט לא מסתדרת עם עצמה  וכמובן לאחרונה הקורונה המלכה. ממש סדרי עולם מתמוססים לנגד עינינו. מה כל זה אומר? מהו הברבור השחור שאנחנו מפספסים? 

אנחנו לא מבינים את העולם שאנחנו חיים בו. חילקנו אותו חתיכות חתיכות וכל תחום מנסים לחקור בנפרד, לא קולטים שהוא לא מחולק אלא הוא בעצם מערכת אחת גדולה שלמה וסגורה. הטבע הוא לא רק פרחים, חיידקים וחיות בסוואנה. מערכת הטבע כוללת את כל הקיים, אפילו את בני האדם. אנחנו חלק מהמערכת. לא צופים מהצד ולא שליטים או צרכנים. מסתבר שלמערכת הזו יש חוקים. אנחנו מכירים חוקים פיזיים כמו חוק המשיכה אבל בטבע קיימים גם חוקים חברתיים שחייבים להתנהל לפיהם. חוקים כמו עזרה הדדית, ערבות ואהבה ועד שנבין ונתנהל בהתאם, הטבע ימשיך לטלטל ולנקר.